Kontakt

Här nedan finner du information om oss.

Grythyttans Gästgivaregård
712 61 Grythyttan

Tel: 0591– 633 00
kontakt@grythyttan.com

Öppettider

Receptionen

Måndag–fredagkl. 07.00-17.00
Lördagkl. 08.00-17.00
Söndagkl. 08.00-12.00

Frukost

Tisdag-torsdagkl. 07.00-09.30
Fredagkl. 07.00-10.00
Lördagkl. 07.30-10.00
Söndagkl. 07.30-11.00

Lunch

Tisdag-fredagkl. 11.30-13.30
Lördagkl. 12.00-14.00

Eftermiddagskaffe

Måndag–lördagkl. 14.30-16.30

Middag

Vår kvällsmeny serveras tisdag-lördag, tiden meddelas vid incheckning.

Bar

Måndag–torsdagtill kl. 23.00
Fredag-lördagtill kl. 24.00

Barmeny

Måndag–lördagkl. 15.00-21.00

Parkering

Hos oss har du alltid fri parkering när du besöker oss. På vår parkering finns även två laddboxar för elbil.

Information om våra laddboxar

  • Via laddboxen kan du ladda din bil 2 mil per timme.
  • Laddboxen är en 1-fas 3,7 kW (effekt/styrka) laddbox.
  • Laddboxen består av ett Typ2 uttag (vilket passar de flesta bilar). De flesta bilar kan ladda, kan bli svårare för dem med Typ1 anslutning i bilen.
    Har man ett Typ1 uttag så behöver man en laddningskabel där ena änden är Typ1 och den andra Typ2. (Detta är EJ något som Gästgivaregården tillhandahåller)
  • Tesla ska fungera lika bra som övriga märken.
  • För att starta laddning är det enbart att sätta i ena änden i laddningsboxen och den andra i bilen.
  • Kostnad för laddning: 150 kr, betalas i receptionen.

Medarbetare

Är det något du undrar över när det kommer till Grythyttans Gästgivaregård – tveka inte att kontakta någon av våra medarbetare!

Mia Spendrup

VD

mia.spendrup@lokabrunn.se
0591-631 00

Marie Dahlgren

VVD

marie.dahlgren@lokabrunn.se
070-553 39 20

Malin Tvelin

Hotellchef

malin.tvelin@grythyttan.com
070-200 52 28

Oscar Jönsson

Food & Beverage Manager

oscar.jonsson@grythyttan.com
072-092 77 62

Hampus Ulmborg

Köksmästare

hampus.ulmborg@grythyttan.com
072-601 17 73

Tina Nordkvist

Husfru

tina.nordkvist@grythyttan.com
070-553 39 20

Daniel Hagsten

Försäljningschef

daniel.hagsten@lokabrunn.se
072-526 92 43

Emelie Mill

Marknadskoordinator

emelie.mill@lokabrunn.se
070-255 28 64